2010 m. gegužės 26 d., trečiadienis

Ar ilgai leisime vogti iš mūsų? II pakopos pensijų fondų rinkos tamsioji pusė.

Pastaruoju metu tenka gilintis į II pakopos pensijų fondų vingrybes ir užkulsius. Tiems, kas dar nesusipažino su II pakopos pensijų fondais siūlau užsukti čia: www.pensijusistema.lt. Esu visiškai tikras, kad II pakopos pensijų fondai yra geras dalykas ir būtinas kiekvienam gyventojui. Šiandien ne apie tai, kad verta pasirašyti šią sutartį, ją pasirašyti verta ir nėra apie ką diskutuoti. Šiandien kur kas aktualesnė tema - kurioje bendrovėje verta pasirašyti II pakopos pensijų kaupimo sutartį arba kur ją perkelti, kad gauti geresnes sąlygas.
Užbėgdamas piktiem komentuotojams už akių prisipažįstu, kad esu tiesiogiai susijęs su viena pensijų fondų valdymo bendrove ir visa tai ką rašysiu žemiau yra tik asmeniniai pastebėjimai ir viešai prieinama medžiaga.
Tikriausiai ir jūs neseniai gavote laiškus su ataskaitomis iš savo pensijų fondo valdytojo, mane nustebino SEB investicijų valdymo bendrovės išsiūstas laiškas. Jame akivaizdžiai pranešama, kaip puiki žinia, kad nuo šiol UAB SEB investicijų valdymas keičia PF (pensijų fondo) taisykles ir galės investuoti į savo ir į SEB įmonių grupės išleistas arba valdomas investicines priemones. Atrodo nekaltai? Laiško kopiją galite atsidaryti spustelėję čia. Ką gi iš tikro tai reiškia? Ogi tai, kad valdytojas gali investuoti į savo investicinius fondus, dar kartą paimti administracinį mokestį ir finansuoti pats save. Sakykim SEB'ui trūksta pinigų, taigi panaudojus šį mechanizmą galima finansuotis pačiam save, aišku labai abejotina ar pensijų fondo dalyviai - Jūs, norite remti šią bendrovę. Ypač kai galima rasti ir pelningesnių investicijų. Tokį patį mechanizmą jau seniau taiko ir Swedbank investicijų valdymas, tai akivaizdžiai atsispindi pateiktose ataskaitose, jas galite rasti čia. Mano žiniomis vienintelis valdytojas neinvestuojantis į savo fondus yra "MP Pension Funds Baltic", nenuostabu, nes tai specializuota bendrovė.
Antras dalykas apie kurį turite žinoti yra skaičiai ir žaidimas jais. Pelningumo suvestinėse visos kompanijos spindi kaip pačios geriausios ir pelningiausios, demonstruoja investicinio vieneto vertes per laikotarpį "x", kad būtų aiškiau dar palygina su lyginamuoju indeksu ir vuolia - mes geriausi! Mano galva, vienintelė verta dėmesio ataskaita yra realios grąžos analizė (IRR) kuria reguliariai pateikia Vertybinių Popierių Komisija. Šioje ataskaitoje matote (IRR stulpelis) kiek realiai paaugo jūsų fondas per metus, t.y. kiek padidėjo arba pamažėjo jūsų turtas procentais per metus. Kaip matome kažkodėl dauguma bendrovių turi gerokai mažesnes realias grąžas nei visur afišuojamą investicinio vieneto pokytį. Tai aiškiai pagrindžia tai kad didžiosios bendrovės investuoja į savo pačių investicinius įrankius, taiko didesnius administracinius atskaitymus bei du kart apmokestina už valdymą. Detaliau kalbant apie atskaitymus situaciją puikiai iliustruoja šis VŽ straipsnis, kuriame pateikiama VPK informacija. reikia pastebėti kad Parex fondai veiklos nevykdo, todėl ir atskaitymų nėra.
Taigi siūlau pasirūpinti savo II pakopos pensijų fondu kuo greičiau. Jei turite klausimų, kaip visada laukiu jūsų laiškų, kam įdomu galėsiu parodyti savo PF ataskaita :)

5 komentarai:

 1. Sveiki, puikus straipsnis, as pats asmeniskai kaupiu pensija seb banke, bet dabar reikes susimastyti :)ir siaip jau senai pastebejau, kad yra labai didele tikimybe, kad is valsybes pernsijos nesulauksiu, todel nusprendziau mokytis papildomo amato - investavimo, kad galeciau susikaupti padoria pensija senatvei ir bent garbingo amziaus budamas galeciau pakeliaut po pasauli :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Laba diena,

  tamstos pastebėjimai įdomūs, tačiau kalbant apie IRR reikėtų žmonėms paaiškinti kas tai yra ir kaip skaičiuojamas, o ne nutylėti (nes tai ypač svarbu). Reikia atkreipti dėmesį į ataskaitoje pateikiamas pastabas apie IRR. Tai paaiškina, kodėl vienos bendrovės IRR taip smarkiai išsiskiria iš kitų bendrovių. Tai ne dėl to, kad autoriaus manymų kitos bendrovės investuoja į savo pačios fondus (autoriaus kompetencija šiuo atžvilgiu silpnoka), o todėl, kad skiriasi fondų veiklos laikotarpis. Didžiosios PK bendrovės rinkoje yra jau seniai, todėl krizės laikotarpiu fondų vertė sumažėjo - tai ir yra pagrindinė priežastis kodėl yra mažesnis IRR. MPP savo veiklą pradėjo krizės įkarštyje, o PK įmokos pradėjo plaukti fondams atsigaunant. Todėl jų IRR yra aukštas. Iš esmės ne dėl to, kad jie geriau investuoja, o todėl kad tinkamu metu atėjo į rinką. Neapsigaukite žiūrėdami vien tik IRR. Kadangi fondų veiklos laikas nedidelis IRR iškraipo vaizdą.
  Autoriaus komentarai teigiami vienai bendrovei, todėl galima įtarti su kuria bendrove jis susijęs :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. MP investuoja i mažos rizikos fondus, tad ir nukentėjo mažiausiai.Augant fondų vertėms ir uždirbs mažiausiai. Tad manau, kad Anonime nusikalbate pats.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Na taip, iš ties įdomu.. Dėkui autoriui, nes būčiau ir nepastebėjęs apie šiuos pakeitimus, nors stengiuosi sekti kur ir kaip investuojami mano pinigai.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Sveiki, mano vardas yra Laima, buvau kai neteisėtai kreditoriams rankas auka man buvo apgauti 5000 eurų, nes man reikia didelį kapitalą 10million Euro, aš beveik mirė, mano verslas buvo sunaikinta, nebuvo maisto išmaitinti mano vaikai, šiame procese aš praradau mano vyras. Aš ir mano vaikai negalėjo stovėti nebereikia .Visi tai atsitiko 2015 sausio ne iki sutikau draugą, kuris supažindino mane su gera motina Alexandra, kuris galiausiai padėjo man gauti užtikrinti paskolą savo įmonę, gera mama, aš noriu pasinaudoti šia galimybe ačiū ir Dievas toliau laimina jus, aš taip pat norėčiau pasinaudoti šia galimybe papasakoti visų Lietuvos, kad čia yra daug sukčiai iš ten, jei jums reikia paskolos ir užtikrintos paskolos adresų gera mama Alexandra per įmonės elektroninio pašto adresą. alexandraestherloanltdd@gmail.com
  arba alexandraestherfastservice@cash4u.com,
  galite susisiekti su manimi per šį laišką; laimajelena@gmail.com bet kokios informacijos jums reikia žinoti.
  Ačiū .

  AtsakytiPanaikinti